Sborový dopis srpen 2002 - ČCE H. Čermná

od 19. koncert v kostele
29.4. 5. neděle velikonoční
v 8.45 bohoslužby

Sborový dopis o apsidě kostela a pozvání na sborový den

7. srpna 2002

I.

Milí přátelé, sestry a bratři,
staršovstvo sboru se rozhodlo svolat a pozvat Vás na mimořádné sborové shromáždění, které bude v neděli 1. září 2002 po bohoslužbách. Rádi bychom Vás informovali o průběhu restaurátorského průzkumu v apsidě kostela a předložili Vám k rozhodnutí dvě možné varianty řešení.

Jak asi víte, staršovstvo se již delší dobu zabývá myšlenkou nové úpravy apsidy kostela. Zvažovali jsme výsledky ankety, kterou jsme Vám před časem předložili, i možnosti oslovení nových výtvarníků. Požádali jsme Mgr. Veroniku Balcarovou, akademickou malířku a restaurátorku o restaurátorský průzkum nástěnných maleb v apsidě kostela. Z jejího průzkumu vyplývají dva možné návrhy:

1. Restaurování starší malířské výzdoby členěné do tří vertikálních bloků, zlaté písmo na modrém podkladu. Tato původní výzdoba byla v kostele asi do roku 1906-7.
  2. Restaurování mladší malířské výzdoby členěné do tří podélných obdélníků, zlaté písmo na červenohnědém podkladu. Tato výzdoba byla v kostele do roku 1981.
Staršovstvo se ve své většině přiklání k první z těchto možností. Orientační nákresy návrhů jsou již nyní k nahlédnutí ve vývěsce u kostela. Předpokládáme, že do 1. září budeme mít k dispozici návrh řešení celé apsidy, který Vám předložíme k posouzení. Záleží nám na tom, abychom o výzdobě kostela rozhodovali moudře, citlivě a společně.

II.

Rádi bychom Vás všechny i Vaše děti upřímně pozvali na sborový den, který připravujeme na neděli 8. září 2002. Jeho náplň bude následující:

Těšíme se, že přijmete naše pozvání.
S přáním Božího pokoje

za staršovstvo sboru v Horní Čermné